Складна ситуація в галузі енергетики, відключення електроенергії, незначні, але вже наявні відключення газопостачання змушують людей шукати додаткові можливості обігріву в холодну пору року або вже задуматися про це. Звичайно, коли немає газу, води, електроенергії першим що спадає на думку старі добрі «буржуйки», які обігрівали не одне покоління людей у найсуворіших спартанських умовах. Ніхто звичайно повально не закликає терміново облаштовувати в будинках і квартирах примітивні способи обігріву, та й технології в цьому відношенні давно зробили крок вперед. Однак варто розглянути в наших реаліях чим ще можна обігріти будинок, якщо не буде світла та газу.

Давайте для початку з'ясуємо, що взагалі з себе представляють енергозберігаючі технології, щоб далі курсувати на тему більш підкованими.
 

Енергоефективні технології
 

Енергоефективний будинок, або "зелений будинок", це житлова споруда, спроектована та побудована з використанням технологій та матеріалів, спрямованих на мінімізацію споживання енергії та максимізацію енергетичної ефективності. Такі будинки можуть бути організовані за допомогою різних методів, таких як покращена теплоізоляція, ефективні системи опалення, вентиляції та кондиціонування повітря, а також встановлення альтернативних джерел енергії, таких як сонячні панелі або геотермальні системи.
Мета енергоефективних будинків - зниження споживання енергії для забезпечення комфортних умов проживання, що, у свою чергу, сприяє зменшенню екологічного сліду та економії коштів на рахунках за енергоспоживання. Такі будинки можуть інтегрувати елементи стійкого дизайну, такі як використання натуральних і перероблених матеріалів, заощадження води і т.д.

Як відомо з визначення енергозберігаючих технологій, це комплекс різних заходів, зокрема:

- будівельні матеріали, з яких збудовано будинок, будівлю
- продумана система відведення продуктів горіння та вентиляція
- рішення, спрямовані на автономність та самозамкненість
- економічна відповідність вибору того чи іншого рішення в залежності від обставин

Традиційно у наших домоволодіннях використовуються два види обігріву приміщення за допомогою електрики та газу. Рідше використовують застарілі але економні твердопаливні обігрівачі і ще рідше високотехнологічні джерела обігріву енергією, що відшкодовується, і геотермальні джерела теплової енергії.
 

Трохи про геотермальне опалення
 

Оскільки це найновіша та екологічна технологія, розповімо про нього трохи докладніше. Робота геотермального опалення будується на вилученні спеціальним насосом теплої води або тепла за допомогою спеціальних тінів з-під землі, де температура мас зазвичай набагато тепліша, у тому числі в зимову пору року. У разі електроенергія витрачається не так на вироблення тепла (як і конвекторах, котлах тощо.), але в перенесення його з одного середовища до іншого. За рахунок такого технічного рішення теплові насоси заощаджують значну кількість електроенергії, тим самим знижуючи щомісячні витрати на опалення, гаряче водопостачання та охолодження. Теплові насоси класифікують залежно від джерела енергії, яким може бути земля, повітря, вода.
Навіть у найхолодніших кліматичних умовах температура товщі землі залишається досить стабільною протягом року, тому вона є ідеальним джерелом відновлюваної енергії. Геотермальний тепловий насос здатний вловлювати тепло землі та використовувати його для обігріву будинку. За наявності земельної ділянки встановлюються горизонтальні контури, або вертикальні, за допомогою буріння в глиб землі.

Єдиним недоліком геотермальних котлів є їхня висока вартість. Але ці витрати слід розглядати як інвестиції, які окупляться за 7-10 років.
 

Газовий котел або електрорадіатори
 

Ось на це питання якраз немає однозначної відповіді, тому що і той і інший вид обігріву має свої переваги та недоліки.
Пріоритетним є опалення приміщення та підігрів води природним газом, але за умови, що є проект, є встановлення обладнання, все законно та правильно працює. У разі перебудови квартири або будинку витратна частина на монтаж, проект та дозволи може «з'їсти» економічний ефект на 10 років наперед. Електрика в цьому плані виграє за рахунок простоти монтажу та відсутності додаткових дозвільних документів на використання.

На прикладі для двокімнатної квартири:

Газовий котел опалення

- проект 15000 грн.
- казан 8000 грн.
- Монтаж 2000 грн.
- Ремонт після монтажу 5000 грн.

Разом: 30 000 грн.

Електрорадіатори

- 4 шт. Середня вартість 4000 грн.
- Монтаж 2000 грн.

Разом: 18 000 грн.

На перший погляд електрорадіатори коштують дешевше. Але обігрівати приміщення електрикою коштує дорожче. І радіатори не можуть подавати гарячу воду для побутових потреб, а двоконтурний газовий казан може.

Твердопаливний котел

Це, напевно, найдешевший і найпростіший вид обігріву приміщення, який і залишається таким. Середня вартість твердопаливного казана коливається від 6 до 35 тис. грн. Монтаж та димовідведення можна зробити буквально за день без отримання дозволів. Для монтажу якісного димоходу слід використовувати димохідні труби із нержавіючої сталі товщиною 1 мм.

До мінусів твердопаливного котла можна віднести низьку автономність (кожні 6-12 годин потрібно робити заміну пелет) та неприємний дим, на запах якого можуть надходити скарги від сусідніх домогосподарств. Якщо йдеться про обігрів приміщення розташованого в промзоні або на відстані, то мабуть це найбільш економічно-доцільний варіант.